אדם הפטר: מוסיקאי ואמן
אדם הפטר: מוסיקאי ואמן

היסטוריה קצרה של הזמר העברי
"ההיסטוריה הפנימית של עם שוכנת בתוך שירתו"
מאת: אדם הפטר

הלהקה הצבאית

דב (דובי) זלצר, הוא זה שהקים את להקת הנח"ל הראשונה (1948), יחד עם גיורא מנור, יוסי בנאי, יונה עטרי, כשכל הרפרטואר בתוכנית הראשונה הולחן על ידו. כאמור, הלהקה הצבאית הראשונה קמה עוד לפני קום המדינה: ה'צ'יזבטרון', והיא זו שהולידה את להקת הנח"ל - בה צמחו הכוכבים הגדולים ביותר בתולדות המדינה, ביניהם: אריק אינשטיין, גידי גוב, אורי זהר, יוסי בנאי, אופירה גלוסקא, אריק לביא, מירי אלוני, שולה חן, ירדנה ארזי, יהורם גאון, חיים טופול, שלום חנוך, טוביה צפיר, גברי ופולי מה"גשש" ועוד רבים וטובים. השיר 'הורה האחזות', למילים של יחיאל מוהר, מספר על הווי חיילי הנח"ל שהגיעו לצה"ל מתוך תנועות הנוער. שיר בולט של להקת הנח"ל באחת מתכניותיה הראשונות הוא השיר 'רוח סתיו' (מילים: יחיאל מוהר, לחן:יוחנן זראי), כאשר הסולן המוביל הוא אריק אינשטיין ואילו יהורם גאון קיבל סולו לומר את המשפט: 'הי בובה מותק בואי לרקוד'...

מלחינים בולטים נוספים ללהקות הצבאיות בראשית דרכן היו: דוד זהבי, משה וילנסקי וסאשה ארגוב.

מלחין מרכזי בתולדות הלהקות הצבאיות, שעיקר פועלו היה בשנות השישים והשבעים, הוא יאיר רוזנבלום. לחנו המפורסם למילותיו של יעקב רוטבליט, תמלילן חשוב לאורך השנים, לשיר 'שיר לשלום', הווה ציון דרך בשירי המחאה. השיר, שבוצע על ידי להקת הנח"ל עם הסולנית מירי אלוני, יצר התנגדות אצל הממסד הדתי. בין היתר נאמר בו: 'הזכה שבתפילות אותנו לא תחזיר' ו'שירו שיר לשלום אל תלחשו תפילה'. שירים נוספים שהלחין רוזנבלום ללהקות הצבאיות: 'בשמלה אדומה', 'מה אברך', 'בלילה על הדשא', 'אילו ציפורים', 'מסביב למדורה', 'מיקה' (גם את המילים), 'היה לי חבר', 'קרנבל בנח"ל', 'שלווה', 'שירו של צנחן' ועוד רבים.

עד היום מרגש לשמוע את שירה של 'להקת פיקוד המרכז' 'גבעת התחמושת' (לחן של רוזנבלום למילים של טהר-לב) המספר על הקרב הקשה, שנערך במלחמת 'ששת הימים' בירושלים, בו המשפט המפורסם: 'אני לא יודע למה קבלתי צל"ש, בסך הכל רציתי לחזור הביתה בשלום...'

שני שירים הלחין יאיר רוזנבלום לסדרת הטלוויזיה 'חדווה ושלומיק', שרצה בשנת 1971 על מסך הטלוויזיה שלנו פעם בשבוע: 'הבלדה על חדווה ושלומיק', 'להיות לבד', שבוצעו על ידי מירי אלוני.

כשנה לפני פרוץ מלחמת 'יום הכיפורים' זכיתי להצטרף ללהקת 'גייסות השריון'. לאחר מספר חודשים הקלטנו את השיר 'הרצל', לחן של יאיר רוזנבלום, למילים של יורם טהר-לב. השיר מספר על חוזה המדינה ועל עוד דמויות מרכזיות מהקונגרס הציוני הראשון בבאזל. שני היוצרים אף כתבו לנו אופרה בת 12 דקות על אותו נושא. שמה של תוכניתינו היה: 'שריון הרצל'. שכשמה כן היא, שילבה 75 שנות ציונות עם נושאים הקשורים בהוואי חיילי השריון. הצגת הבכורה נערכה ב'בית החייל' בתל אביב, באולם מלא מפה לפה, כשלושה חודשים לפני פרוץ מלחמת 'יום הכיפורים'. מלחינים נוספים תרמו מיצירתם לתוכנית זו: מתי כספי, משה וילנסקי, שלום חנוך ואלדד שרים. יהונתן גפן כתב טקסטים ואורי זהר, צבי שיסל ובועז דוידזון הפיקו וביימו סרטים.

לפני הקמת מפקדת חיילות השדה (המפח'שׂ) היתה לכל חיל להקה משלו: להקת פיקוד הדרום, להקת התותחנים, להקת השריון, צוות הווי גולני, להקת פיקוד המרכז, להקת הנח"ל, להקת חיל האוויר, צוות הווי צנחנים, להקת פיקוד הצפון ולהקת הרבנות הצבאית. הלהקה הצבאית היתה גשר בין הצבא לאזרח וספקה סוג של תרבות. כמובן שחיילי צה"ל, כל אחד על פי ההשתייכות ליחידתו, ראה בה מקור לגאווה ולהזדהות.

לקראת סוף שנות השבעים החליט הרמט"כל דאז רפאל איתן, לפרק את הלהקות הצבאיות. הסיבות לצעד השנוי במחלוקת שמורות עמו. מתוך המצאות בשטח במלחמת יום הכיפורים כחייל סדיר בלהקת השריון, כאמן במילואים במלחמת לבנון, וכמובן כשותף להופעות בכל מקום בו ישב חייל צה"ל בשנים שבין המלחמות, אומר חד משמעית – התרומה המורלית של הלהקות הצבאיות לחיילי צה"ל לאורך השנים הייתה עצומה. להקות צה"ל מהוות פרק מפואר בתולדותנו ושום חיבור או פירוק לא יוכלו לשנות זאת.


אדם הֶפטר 03-9308679 / 052-5381395
adam-h@013.net
©Copyrights 2009 EliArgon.com All rights reserved