אדם הפטר: מוסיקאי ואמן
אדם הפטר: מוסיקאי ואמן

היסטוריה קצרה של הזמר העברי
"ההיסטוריה הפנימית של עם שוכנת בתוך שירתו"
מאת: אדם הפטר

שיחה עם דורון נשר

אדם:?מה זה בכלל שיר

דורון: שיר זה דבר מוזר. מלאכותי בעצם. מצד אחד אפשר לומר ששיר זה מוצר לא טבעי. אפשר להבין אדם צמא, רעב, נמרץ, שמח, עצוב. מה זה בן אדם ששר? מוזר. מצד שני אין לך דבר טבעי יותר מאשר לשיר. השיר הוא מין אקסטרה שבעצם עושה את ההבדל. כל עוד אדם שר זה סימן שהוא חי. בלי השירים, לכל הטכני לא הייתה משמעות. השיר מסמל את הרגש האופף את הדבר, מסכם, נותן הסתכלות חדשה, זכוכית מגדלת על אירוע או מצב. בלי שירים חיינו היו מאד אומללים. שירים הם עדים, מראות קטנות של משהו שהיה בעבר או קורה, או תגובה למשהו המתרחש בחיינו, ונותנים לו משמעות נוספת. הפרשנות של המוסיקה למלים ולרעיון הם הביטוי הרגשי העמוק בשפת הצלילים. שירים הם תזכורת לחוויות שהגוף שלנו אוסף במשך חיינו.

אדם: !זאת אומרת שלשירים יש תפקיד בחיינו

דורון: שירים מזכירים לאדם שהוא חי, הם מרחיבים את הרגע. שירים הם יומן של חוויות ומהווים תחנות בזמן. שיר הוא אבן ארכיאולוגית, זה אייקון (ICON)במחשב של חוויה מסוימת. בתכניות הרדיו שלי השיר 'בת הדייג' הוא אייקון (ICON) של תמונות ילדות שלי. שטתי על גלי השיר במחוזות ילדותי. בחלוף הזמן יש לך כמה שירים שעושים לך את זה... והגוף פשוט מגיב אליהם כמו וירוס שנמצא בגוף רדום עד שנגעת בו והנה הוא מתעורר. לפעמים שיר מצליח ללכוד בכנפיו הרגשה של דור. אדם זקן בסוף ימיו, ישב וישמיע לו את השירים של חייו, הוא יבכה דרך השירים ויראה את חייו פרושים לפניו.

אדם: ?אפשר לומר, בהכללה, שכל הנאמר עד כה נכון בכל מקום בעולם, ואצלנו

דורון: כאן אצלנו זה מודגש באופן מיוחד. דחיסות האירועים בשנים האחרונות בארץ הזו היא לא סבירה ברמה הרגשית. כך גם כמות השירים שנולדו כאן. זהו אחד הטנאים הגדולים שידע המקום לייצר לצד הישגים גדולים בתחומים אחרים.

אדם: ?זה מקרי שבשנים האחרונות, אנשים רוצים לשמוע יותר שירים עבריים

דורון: יש רצון לחזור לבסיס החוויה. הרדיו מגיב בהתאם ומספק את הצורך. גלי האתר הם למעשה מפיץ הזמר היעיל ביותר השווה לכל נפש.

אדם: ?הזמנים משתנים

דורון: כן ולא. ישנה תופעה של מחזוריות בשירים. הצעירים בני העשרה נצמדים לשירים שלנו כמו שאני התחברתי לחוליות קודמות. מין המשכיות ורצף של דור אחרי דור. מצד אחד הצעירים מתייחסים באירוניה ל 'שובך יונים', מצד שני הם רוצים לדעת מה היה שם. יש בזה יופי.

אדם: ?לשירים יש כוח בעיניך

דורון: אנחנו הרי היינו יחד בלהקה צבאית ושרנו המון שירים במקומות מוזרים ובסיטואציות בלתי אפשריות, ואתה ואני ואנשים שהיו במצבים מסוג זה יודעים שכאשר שיר ממריא המקום והזמן נעלמים - זה קרה לנו יותר מפעם אחת - זה כוח. הרי תודה שכל הפוליטיקאים והגנרלים עוברים ונעלמים ומה נשאר ? - השירים.

אדם: ?יש לך דוגמה

דורון: כן. על מה אנחנו אומרים שהוא העיקר? מהו העיקר? תגיד לי אתה מהו העיקר!

אדם: ?אתה מתכוון "לא לפחד כלל"

דורון:?כן, ומאיפה למדת את זה

אדם: מהשיר.

דורון: על זה נאמר בגיאומטריה: מ.ש.ל. (מה שהיה להוכיח).


אדם הֶפטר 03-9308679 / 052-5381395
adam-h@013.net
©Copyrights 2009 EliArgon.com All rights reserved