אדם הפטר: מוסיקאי ואמן
אדם הפטר: מוסיקאי ואמן

הילדות

אדם נולד בפולין והגיע לארץ ב1957 בגיל 4 וחצי למעברת מחנה ישראל שליד לוד. החיים, עד כמה שאדם זוכר, היו דומים מאוד למה שהוצג בסרט סאלח שבתי. בחורף היה הרבה בוץ, והגשם ניגן על גגות הפח של הצריפונים. והיה קררררר.... ובקיץ, אבק וחול, וכולם בחוץ כי בתוך הצריפים היה חם מדי. המשפחה שהתה במעברה כשמונה חודשים.
אני זוכר את עצמי ילד , יושב בצריף במעברה, מוקסם מהמלחין עמנואל זמיר, שבא אלינו ללמד את זמרת הארץ
ב1959, המשפחה של אדם עוברת מהמעברה לשכונת תל גיבורים בחולון. שכונת עולים טיפוסית. היו גם עיראקים ותימנים ומצרים ופרסים... הכול. ואדם הפולני לומד להריח ניחוחות אחרים ומפתח את אהבותיו עד היום לספורט ולמוסיקה. ושני התחביבים לפעמים מתנגשים זה בזה.

למשל באמצע משחק כדורגל עם ילדי השכונה, אמא של אדם מופיעה במרפסת וצועקת: "אדם! בוא מחֶר! יש ברדיו 'על חָסַכִין', ואז הוא צועק "תחליפו אותי" ומזנק הביתה, ואחרי רגע משולהב ומזיע הוא יושב על הרצפה ומתופף עם שני מזלגות על המרצפות את 'שיר השוק' של התרנגולים

בגיל תשע כבשה את לבי זמרת בת ארבע עשרה: הֶלֵן שָפִירוׁהבריטית, ששרה בקול בוגר ונמוך להיט קצבי את Walking back to happiness שהתנגן בראשי שנים רבות.

אני נזכר (כמו בתכנית בגל"צ) בקולה של אמא? שוב באמצע פעילות עם ילדי השכונה , קוראת מהמרפסת: "אדם:...יש ברדיו הלן שפירו, ווקינג באק...."

אצל אדם המצעדים, הלועזי והעברי, חיו והתנגנו בהרמוניה. שנים ראשונות של בית הספר היסודי, ואדם עם חברו התימני שלמה, מקים צמד ראשון והם שרים עם הרבה התלהבות שירים של צמד העמרנים.
אדם ושלמה
התוודעתי בעזרת שלמה, חברי לספסל הלימודים, לניחוחות מוסיקה עם השפעה תימנית. שרנו את שירי צמד העמרנים, שאת שיריהם, שנכתבו באווירה מזרחית משהו, הלחין יוסף הדר, צבר מרקע פולני..

השתגענו גם על להקות מחוץ לארץ: ה"ביטלמניה" לא פסחה עלינו, קיר שלם של תמונות בחדרי היה מוקדש לחיפושיות, אלילי הזמר הלועזי. נקטתי גם עמדה ברורה ביריבות התמידית בין אלביס פרסלי וקליף ריצ'רד, לצידו של אלביס, כמובן...

בגיל עשר החלטית אדם שהוא לומד לנגן בגיטרה.
למדתי קצת תווים והרמוניה, אך בעיקר אלתרתי אקורדים לליווי. המשכתי לתופף כמעט על כל דבר: כסאות, שולחנות, סירים, צלחות, בקבוקים, ומה לא. הגיטרה ואני לא נפרדנו לרגע עד עצם היום הזה.


אדם הֶפטר 03-9308679 / 052-5381395
adam-h@013.net
©Copyrights 2009 EliArgon.com All rights reserved